Okolie

Liptovský Mikuláš:

 • Leží v strede Liptovskej kotliny, obkolesený pohoriami Západných a Nízkych Tatier, Chočských vrchov a Veľkej Fatry
 • najstaršia písomná zmienka je z roku 1286, trhové výsady získal v 14. storočí, jarmočné privilégium v 16 storočí.
 • Najvýznamnejšie stavebné pamiatky: Pongrácovská kúria – 15 storočí, Seligovský dom, Župný dom, gotický kostol
 • Svätého Mikuláša, židovská synagóga, ...
 • Turistické strediská:
  • Liptovská Mara
  • Aqua Park
  • Termálne kúpaliská V L. Jáne a Bešeňovej
  • Demänovské jaskyne
  • Lyžiarske a turistické strediská
  • Jasná
 • Kultúra: Galéria Petra M Bohúňa, Múzeum prírody a jaskyniarstva, Múzeum J. Kráľa, ...


Termálne kúpalisko - Lipt. Ján

Letné kúpalisko a krytú plaváreň v Hoteli Máj napĺňa termálny prameň s teplotou 28,8°C

Svätý Kríž - Drevený artikulárny kostol

Je jednou z najväčších drevených stavieb strednej Európy. V interiéri sa nachádza barokové zariadenie.

Aqua Park

Sa nachádza pri Lipt. Mikuláši vzdialený od ubytovania 3 km. Voda v bazénoch je termálna 38°C.
Bazény a tobogány sú s celoročnou prevádzkou. Nájdete tu 9 bazénov, 9 tobogánov, chŕliče, vodné masáže, divoká rieka, vyvieračky, horolezecká stena, 9x - dráhová šmýkačka, vodný bar, animácie v anfiteátri, športoviská, ihriská.

Liptovská Mara

Liptovská Mara bola spustená v roku 1975. Hrádza je dlhá 1225 metrov, šírka Lipt. Mary je 7 km, dĺžka 8,5km, plocha 2160 hektárov, 360 mil. m3 vody a hĺbka je 43m.
Možnosť rybolovu na Liptovských riekach a Lipt. Mare. Zakúpenie jednodňových a týždenných lístkov.

Mlyn v Kvačianskej doline

Kvačianska dolina bola vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu v roku 1967. Pôvodne boli v Kvačianskej doline postavené tri mlyny, ale pri povodni v roku 1913 bol jeden zničený. Ďalšie dva dodnes stoja. Horný mlyn aj dolný mlyn boli postavené v prvej polovici 19 storočia.

Demänovské jaskyne

Jaskyňa slobody - Najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku, časť jaskyne sa sprístupnila už v roku 1924. Vyznačuje sa množstvom jazierok. Dĺžka prevádzkového sprístupneného úseku je1800 metrov.
Ľadová jaskyňa - Jaskyňa je známa od dávna. Prvá zmienka o nej je z roku 1719. Ľadová výplň sa vyskytuje v spodných častiach jaskyne. Pre verejnosť je prístupných 650 metrov.

Vlkolínec

Vlkolínec je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, od decembra 1993 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obec je trvalo obývaná.

Žiar - salaš

Salaš postavený v krásnej prírode s reštauráciou so špecialitami Liptovskej kuchyne.

Turistika

Pohoria Veľkej Fatry, Nízkych a Západných Tatier, Chočských vrchov ponúkajú množstvo turistických trás: nenáročné prechádzky vhodné pre rodiny s deťmi, prechody cez doliny, výstupy na jednotlivé vrcholy, ale aj náročné hrebeňové túry. V letnej sezóne sa dá zaistiť fakultatívne zájazdy autobusom do blízkeho a ďalekého okolia (Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Pieninský Národný park, Kežmarok, Spišský hrad, Oravská priehrada, Oravský hrad, Čierny Balok, Jánošíkove diery - Terchová, ... . )Možnosť konzultácie o dennom programe so skúseným sprievodcom Liptova.

Zimné športy

Lyžiarske strediská ponúkajú upravené trate pre zjazdové, bežecké lyžovanie, snowboarding, je tu aj možnosť skialpinizmu. Vo väčšine stredísk sú zabezpečené komplexné služby pre lyžiarov: ski-servis, požičovne lyžiarskeho výstroja, lyžiarske školy, horská služba, stravovanie. Hlavné zimné strediská sa nachádzajú v Jasnej pod Chopkom (Záhradky, Lúková).